poniedziałek, 1 czerwca 2015

Węgierska Górka – pomnik pamięci

Węgierska Górka jest bardzo ważną miejscowością z historycznego punktu widzenia. Dokonano w niej bohaterskich wyczynów, podczas II wojny światowej, a w miejscach tych czynów postawiono pomniki uświęcające pamięć tych, którzy polegli w obronie naszej Ojczyzny.

W miejscowości tej znajduję się duża liczba fortyfikacji, która była wykorzystywana do obrony Węgierskiej Górki i powstrzymania hitlerowskiej ofensywy. Mały odział nazwany „Węgierska Górka” bronił się przed atakami bawarskiej piechoty, chroniąc tym same wojska Armii „Kraków”. Czyny te zostały zapisane krwią poległych w kartach historii, a Węgierska Górka została nazwana „Westerplatte Południa”,a wszystko dzięki pięciu fortom, które stawiały opór, podczas wojny i brawurowych jednostkach w nich osadzonych.

„Waligóra” był schronem o uzbrojeniu artyleryjskim. Posiadał dwa potężne działa, które pozwalały na ostrzał wroga z dużej odległości.

„Wąwóz” wielokrotnie szturmowany przez wojska niemieckie. Jego wyposażenie było lżejsze niż „Waligóry”, były nim działka oraz ciężkie karabiny maszynowe.

„Wędrowiec” potężny schron dla piechoty i dowodzenia. Teraz odbywają się tam m.in uroczystości upamiętniające odzyskanie niepodległości. Pełni również funkcję muzeum.

„Włóczęga” fort, który pełni teraz funkcję fundamentów domu. Podczas obrony na jego uzbrojenie składały się działka oraz karabiny.

„Wyrwidąb” nie był używany w czasie walk, ponieważ nie został ukończony i nie był uzbrojony, natomiast jest najbardziej uszkodzonym fortem. Testowane były na nim po wojnie przez Wojsko Polskie materiały wybuchowe.

Budowle te są pomnikami pamięci i miejscami, nie tylko bohaterskich czynów, ale i śmierci setki żołnierzy, którzy oddali życie w obronie naszej Ojczyzny. Są to również miejsca warte odwiedzenia i złożenia hołdu poległym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz